Test Hizmetleri

Uygulamalarınız düzgün mü çalışmıyor, yük altında problem mi çıkıyor. Bu hizmetler tam size göre!!!

Performans Testi (Performance Testing)

Yazılım testinin temel amacı, yazılıma güven vermektir.

Performans testi, yazılım uygulamalarının beklenen iş yükü altında iyi performans göstermelerini sağlamak için bir tür yazılım testi olarak tanımlanır.

Performans testi yaşam döngüsü, bir yazılım ürününün hala geliştirme aşamasındayken başlar. Çeşitlendirilmiş araç takımı sebebiyle, uzun bir süre boyunca yük, trafik artışı vb. gibi çeşitli senaryolar altında metrikleri ölçmek için mükemmel bir fırsata sahibiz.

Performans Testi ve Fonksiyonel Test

Fonksiyonel testler, uygulamanın gereksinimlere göre çalışmasını sağlar. “Uygulama kendisinden bekleneni yapıyor mu?” sorusuna yanıt verir. Performans testi, yoğun kullanıcı yükü, en yoğun kullanım süreleri, düşük pil, kötü ağ kapsama alanı, düşük kullanılabilir bellek, birden fazla kullanıcının uygulama sunucularına aynı anda erişmesi ve daha fazlası gibi belirli koşullar altında uygulamanın performansını ve davranışını kontrol eder.

Test etmemiz gereken özelliklere bağlı olarak performans testi şu alt türlere ayrılır: yük testi, stres testi, hacim testi vb.

Yük Testi (Load Testing)

Uygulamanızda herhangi bir performans darboğazı var mı? Belirli sayıda kullanıcı geldiğinde ilk düşme olasılığı en yüksek yer neresidir? Uygulamanız hem temel kullanım seviyelerinde hem de en yüksek seviyelerde iyi performans gösterebiliyor mu? Bunu kesin olarak bilmiyorsanız, yük testi yapılacaklar listenizde zorunlu bir öğedir.

Yük testi, sistemimizin performans hedeflerine ulaştığından emin olmamızı amaçlar. Aynı anda birden fazla kullanıcının erişimini simüle ederek değişen yük koşulları altında test yanıtlarından bu yana sistemin ölçeklenebilirliğini, hızını, güvenilirliğini veya kaynak kullanımını ölçebiliriz.

Tıpkı Ikea’daki mobilya parçalarının, tekrarlanan kullanımla ne kadar iyi başa çıktıklarını test etmek için makineler tarafından defalarca delinmesi gibi, yük testi, bazilyon istek göndermeyi ve sunucunun ne söylediğini görmeyi içerir.

Yük testi araçlarıyla donanmış olarak şunları yapabilirsiniz:

 • Performans darboğazlarını yakalayın
 • Performans gereksinimleriyle ilgili aksama süresini ve riski en aza indirin
 • Uygulamanın ölçeklenebilirliğini ve dağıtımını iyileştirin
 • Geliştiricilere/proje yöneticilerine somut istatistikler sağlayın
 • Son olarak, kullanıcı deneyimini iyileştirin ve müşteri memnuniyetini artırın.

Yük testi, performansın çok daha hızlı ve sorunsuz olmasına doğrudan yardımcı olur. İnsanlar hızlı siteleri tercih ettiğinden, yavaş sunucu yanıt süresinin kullanıcı kaybına yol açtığı açıktır.

Test-tasarım düşüncesi, yazılım oluşturmanın konseptten spesifikasyona, tasarıma, kodlamaya ve geri kalanına kadar her aşamasında hataları keşfedebilir ve ortadan kaldırabilir.

Stres Testi (Stress Testing)

Stres Testi Bir Zorunluluktur.

Tıpkı sizin gibi, mobil uygulama ve web de sınırlarını bilmek için biraz baskıya ihtiyaç duyar

Stres testi, bir bilgisayarın, ağın, programın veya aygıtın olumsuz koşullar altında belirli bir etkinlik düzeyini koruma yeteneğini belirleme sürecidir. Süreç, hataların veya sistem çökmelerinin sıklığını ölçmek gibi bir laboratuvarda yapılan nicel testleri içerebilir. Bu terim aynı zamanda kullanılabilirlik veya hizmet reddi (DoS) saldırılarına karşı direnç gibi faktörlerin niteliksel değerlendirmesine de atıfta bulunur. Stres testi genellikle daha genel performans testi süreci ile birlikte yapılır.

Stres testinin faydaları:

Üretimde aşırı yük koşulları nadiren görülür. Bu nedenle stres testi, yalnızca bu aşırı koşullar altında ortaya çıkan uygulama sorunlarını ortaya çıkararak kuruluşlara fayda sağlar. Uygun stres testleri ayrıca aşağıdakileri ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir:

 • Senkronizasyon ve zamanlama hataları
 • Kilit sorunları
 • Öncelikli sorunlar
 • Kaynak kaybı hataları
 • Bellek sızıntıları
 • Veri kaybı ve bozulması

CertBy uygulamalarınızın sağlıklı çalışması için gerekli her türlü test senaryolarını sizin için yapar, raporlar ve sorunlarınızın çözümünde size yardımcı olur. Her türlü hizmet için bize iletişim adresimizden erişebilirsiniz.