Yazılım Yetki Belgesini Nasıl Alırım?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 29 Haziran 2022 tarihinde yayınlanan yönetmelik ile Kamu Bilişim Hizmet alımları kapsamında yetkilendirilmek için bazı şartların kurum tarafından sağlanması gerekmektedir. Bu yönetmelik kamu idareleri tarafından yapılacak bilişim hizmet alımları kapsamında katılımcıların taşımaları gereken kriterlerin belirlenmesi, bu kriterler doğrultusunda yetkilendirilmesi, bu kriterlere uyulmadığının tespiti halinde yetkilendirmelerin askıya alınması veya iptal edilmesine ilişkin usul ve esasları belirler.

Yazılım Yetki belgesi Yazılım geliştirme, yazılım entegrasyon ve yazılım bakım hizmetlerini tedarik edecek katılımcılar için düzenlenen belgeyi ifade eder.

Yazılım Yetki belgesini almak için Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş kuruluşlardan alınmış yazılım geliştirme, yazılım entegrasyon ve yazılım bakım hizmetlerini kapsayan TS EN ISO/IEC 27001 belgesi ile birlikte Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş kuruluşlardan alınmış en az “TS ISO/IEC 15504 Seviye 2″ veya en az “CMMI Seviye 3” belgelerinden birine sahip olmak gerekmektedir.

Başvurular kamubilisim.sanayi.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

Başvuru için aşağıdaki adımlar izlenir:

  1. Veri girişi yapacak firma yetkilisi e-Devlet ile portala giriş yapar.
  2. Yetkili olduğu firmasına ilişkin veri girişinde bulunur.
  3. Veri girişinde firma adına temsile yetkili olduğunu gösteren imzalı kaşeli firma temsil belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan imza sirkülerini portala yükler ve kayıt işlemini tamamlar.
  4. Portal üzerinden kayıt olan kişinin yetkilendirilmesi onaylandıktan sonra, yetkili olduğu firmanın faaliyet alanına göre yetki belgesi başvuru işlemlerini devam ettirir.

Yetki belgesi başvuruları en geç 2 ay içinde sonuçlandırılır.

İlgili yetki belgesi için istenilen belgelerin içinden geçerlilik süresi en yakın tarihli olanın tarihi yetki belgesinin geçerlilik tarihi olarak belirlenir.

CertBy firması TÜRKAK akredite bir belgelendirme kuruluşu (AB-0163-U) olarak ISO 15504 SPICE belgenizi sağlayabileceğiniz bir firmadır. Yazılım yetki belgenizi almadan önce firmamız ile iletişime geçerek SPICE belge/sertifika talebinde bulunabilirsiniz.